Uprava za javne nabavke je na osnovu Zakona o slobodnom pristupu informacijama od javnog značaja („Sl. glasnik RS" br. 120/04) odredila Svetlanu Ražić kao ovlašćeno lice za postupanje po zahtevu za slobodan pristup informacijama od javnog značaja.
Međunarodna konferencija: "Sloboda pristupa informacijama i položaj uzbunjivača"
01. 07. 2010
Poverenik za informacije od javnog značaja i zaštitu podataka o ličnosti, Program za razvoj Ujedinjenih nacija i Vlada Norveške organizovali su konferenciju "Sloboda pristupa informacijama i položaj uzbunjivača", u Beogradu, 29. juna 2010. godine
Direktor Uprave za javne nabavke Predrag Jovanović rekao je da je u oblasti javnih nabavki uloga insajdera od izuzetnog značaja, jer je rizik od korupcije veoma visok, dok su male šanse da se sa strane otkriju zloupotrebe u tim postupcima.On je rekao da je neophodno da državni organi, kao naručioci u postupcima javnih nabavki, uvedu interne procedure u kojima će biti jasno utvrđena odgovornost i precizirano šta službenici treba da preduzmu u slučaju da otkriju eventualne nepravilnosti.
Uprava za javne nabavke pripremiće model internih procedura koje naručioci mogu da prilagode sopstvenim uslovima, rekao je Jovanović i ukazao da većina državnih organa koji učestvuju u javnim nabavkama, još nema formirane jedinice interne revizije, iako je to zakonska obaveza.
"Do sada je izostala efikasna zaštita insajdera, s tim da su civilno društvo, mediji i nevladine organizacije pokazali najviše agilnosti na ovom planu", rekao je Jovanović i dodao da bi trebalo osnovati i Udruženje službenika javnih nabavki radi pružanja efikasnije zaštite insajderima.
Na skupu su učestvovali predstavnici: Saveta Evrope, Slovenije, Mađarske, Rumunije, Bugarske, Irske i Velike Britanije